AXIS Építésziroda

EN
  • Kezdőlap
  • Munkák
  • Rólunk
  • Kapcsolat

Régi Vay-Kastély, Golop


Műemlék Salamin Ferenc
Észak Nyugati Homlokzat

Helyszín:

Építész:

Építész tervezőtárs:

Építész munkatárs:

Kertépítész:

Kőfaragó:

Régész:                      

Tervezés/megvalósulás:

Fotók:

Golop

Salamin Ferenc

Erhardt Gábor

Salamin Pál

Vincze Attila

Kolyankovszky István

Feld István

2007/2012

Szántó Tamás, Szász István

Építéstörténet

Az épület az 1500-as évek végén épült, többé-kevésbé ismert nyílásrenddel és ismeretlen tetőformával. Az épületben az első építési periódusban fa gerendás födém volt, a saroképületrészeket fiókos dongaboltozat fedte. Az első átalakítás még a reneszánsz kor legvégén történt, boltozatot készítettek a földszinti nagyteremben, illetve a pincében is. Később is több átalakítás történt, pl. a XVII. század első felében.

A következő fontos periódus az 1700-as évek első felére tehető. Ekkor alakították át a kőkeretes ablakokat nagyobb méretű pallótokos ablakokra, és a belső nyílásrendszert: a kőkeretes reneszánsz ajtók helyett fillungos ácstokos ajtók készültek. Ekkor épült az ún. „magtár”-bővítmény az épület keleti oldalához tapasztva, és ekkor készült a középső földszinti helyiség felosztása.

Az 1980-as években elbontották a magtárbővítményt, illetve a bejárati építményt, lecserélték a tetőt és a felső fa mennyezetet vasbeton gerendás födémre. Az ezután eltelt idő a folyamatos romlást és az értékes faragott kőanyagok nagy részének eltűnését hozta. Az épület a felújítás előtt kiegészítő szerkezeteitől megfosztva, csupán falakból, födémekből és tetőből állt.


Felújítás

Az új tulajdonos igénye az volt, hogy az eredeti rendeltetésnek megfelelően egy magas színvonalú lakó-kastély készüljön. Az épületnek két jelentős építési periódusa volt, az 1490 körül épült reneszánsz várkastély, és az 1700-as évek átalakításai, de a belső térkapcsolatok jelentősen nem változtak meg. Ahol lehetett a felújítás a reneszánsz jelleget erősíti, annak hiányában pedig a későbbi korokból, pl. a barokkból megmaradt elemeket, és a további érdekes részleteket mutat be. Mivel az épület tömege az eredeti reneszánsz korszakot őrzi, ezért a tetőforma reneszánsz jellegű lett. A homlokzatoknál az egykori, kutatással megismert reneszánsz részleteket állították helyre, másutt a barokk elemek láthatók, Az 1980-as években elbontott korábbi toldalék épületrészeket eltérő formavilággal, faszerkezettel építették vissza.

Az épület alaprajzában nem történtek jelentős változások, a két saroktoronyba fürdők, illetve hálók kerültek, és új elemként a két alsó szintet belső lépcsővel kötötték össze. A középső épületrész nappali szobaként működik, a földszinten a barokk boltozott konyhát visszaépült eredeti helyére. Mindkét régi bejárat megmaradt, mely elé egy fa anyagú fedett belépő került, felvezető falépcsővel. A keleti oldal egykori barokk magtárát ugyancsak ácsolt fa szerkezetből, teraszként építették vissza.


Pince
Fsz
Emeleti alaprajz
Dl Keleti Homlokzat 2
Ablak Rszlet 4
Bejrat
Ablak Rszlet 3
Ablak Rszlet 5
Dl Keleti Homlokzat 3
Bejrati Tornc
Emeleti Szoba 02
Fldszinti Terasz
Szak Nyugati Oldal Teraszai

Minden jog fenntartva © 2025